Medrese

Şirince’de bir Tiyatro Medresesi kuruluyor.

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro sanatçılarının ve öğrencilerinin yaratmak ve öğrenmek için muhteşem bir mekânı oluyor.

Büyük bir sahne olarak da kullanılabilecek geniş avlusuyla, avluya bakan yamaçtaki amfi tiyatrosuyla, avlunun etrafında revakları, sanatçıların yaşayacakları odaları ve her tür sahne çalışması yapmaya uygun irili ufaklı salonları ile tarihte iz bırakacak bir mimari eser inşa ediliyor.

Sizi Tiyatro Medresesi’nin kurucularından biri olmaya çağırıyoruz. Bu eserin hayata geçmesi yapacağınız her tür katkı sayesinde olacak.

***

Tiyatro Medresesi İzmir, Selçuk’a bağlı Şirince köyünde kurulacak uluslararası bir araştırma, yaratım ve gösteri merkezi olarak tasarlanmıştır. Medrese, tiyatro ve gösteri sanatlarına dair mevcut sorulara cevap aramak, yeni sorular sormak isteyen sanatçılara ev sahipliği yapacak alternatif bir mekân olmak gayesindedir.

Tiyatro Medresesi Türkiye ve dünya tiyatrosu için bir çekim merkezi ve buluşma noktası olmayı hedefliyor. Medrese’de yıl boyunca uluslararası festivaller, konferanslar ve paneller düzenlenecek; profesyonel ve amatör oyunculara yönelik atölye çalışmaları yapılacak.  Medrese’nin avlusunda dünyanın dört bir yanından gelen tiyatro ustaları, toplulukları, araştırmacıları, tiyatro meraklıları buluşma, tanışma, tartışma ve yaratma imkânı bulacaklar.

Tiyatro Medresesi Türkiyeli tiyatrocular için bir başvuru merkezi olmayı hedefliyor. Medrese’de dünya tiyatrosu üzerine uzmanlaşmış bir kütüphane bulunacak. Ayrıca Medrese bünyesinden çıkacak düzenli yayınlarla hem Medrese’deki araştırmaların somut sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak hem de uluslararası tiyatro ustalarının önemli yapıtları Türkçeye kazandırılacak.

Tiyatro Medresesi gösteri sanatları alanı dışında çalışan sanatçı ve araştırmacılara da kapılarını açmayı hedefliyor. Medrese tiyatro sanatçılarının yanı sıra felsefeciler, ressamlar, müzisyenler, sinemacılar, bilim insanları gibi farklı disiplinlerde çalışan insanlar için bir nefes alma, yoğunlaşma ve buluşma mekânı olacak.